Hydrografia i pojazdy ASV/USV

Obserwując rynek sprzętu związanego z pomiarami hydrograficznymi nie można nie zauważyć coraz liczniejszych  ofert producentów  autonomicznych pojazdów nawodnych (ASV – Autonomous Surface Vehicle) oraz bezałogowych pojazdów nawodnych (USV-Unmanned Surface Vehicle).
DG, 14.02.2014

ASV – pojazdy mogące wykonywać określony rodzaj prac  pomiarowych samodzielnie (autonomicznie) na podstawie wcześniej zaplanowanego projektu prac uzupełnianego bieżącymi danymi pozycyjnymi i środowiskowymi.

USV – pojazdy mogące wykonywać określony rodzaj prac pomiarowych samodzielnie, jednakże pod stałą kontrolą operatora według  wcześniej opracowanego projektu prac.

Pojazdy te, w zależności od swojej wielkości, wyposażane w typowe systemy pomiarowe takie jak: MBES, DVL-INS, DGPS/DGNSS/GPS-RTK, SBP a nawet automatyczne systemy Towfish SSS stanowią całkiem realną alternatywę dla małych, załogowych jednostek pomiarowych przeznaczonych do realizacji prac hydrograficznych w akwenach portowych i przybrzeżnych. Coraz częściej pojazdy te są także wykorzystywane przez tzw. offshore. Nie należy jednak zapominać, że w zdecydowanej większości prac prowadzonych na morzu wymagana będzie jednak obecność statku/kutra „matki” (supporting vessel), który będzie zabezpieczał pracę pojazdu ASV lub USV. Warto także pamiętać o jeszcze nie w pełni unormowanym statusie pływania pojazdów ASV, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa żeglugi (np. sytuacje kolizyjne z udziałem ASV i odpowiedzialność osobowa). W przypadku posiadania przez większe jednostki hydrograficzne pojazdu ASV istnieje możliwość realizacji prac pomiarowych równolegle zarówno przez jednostkę „matkę” jak i przez sam pojazd, co może zdecydowanie skrócić czas prowadzenia pomiarów w danym akwenie. Jest to niewątpliwa zaleta w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie zbadanie dużych obszarów dna morskiego.

Wydaje się, że pojazdy takie jak ASV, USV i AUV będą powoli stawać się istotnym i coraz częściej spotykanym narzędziem pracy wykorzystywanym przez hydrografów. Pracę takich pojazdów można zobaczyć na załączonych filmikach.

{gallery}aktualnosci/ASV{/gallery}
{youtube} ylXhpbfZ2z0{/youtube}

{youtube} 3ocKyjbJ8oA {/youtube}