BSHC i statek hydrograficzny Jakob PREI

Informujemy, że w dniach 16-18 września 2013 r. w m. Tallinn (Estonia) odbyła się kolejna, już 18 Konferencja Hydrograficzna Państw Morza Bałtyckiego (BSHC). Jednym z ciekawszych punktów programu była wizyta na pokładzie niedawno zakupionej przez estońską hydrografię jednostki pomiarowej o nazwie Jakob Prei.
DG, 18.09.2013
To co jest ciekawe to konstrukcja kadłuba wykonana w technologii Swath, która pozwala na realizację prac hydrograficznych (sondaż MBES) przy wysokości fali do 4m przy minimalnych przechyłach wzdłużnych i poprzecznych. Możliwe to jest dzięki samej konstrukcji kadłuba, która dodatkowo jest wspomagana przez  system kompensacji przechyłów całego statku mający możliwość pracy w trybie automatycznym lub ręcznym. Uczestnicy spotkania uczestniczyli w 1 godzinnej prezentacji dynamicznej (realizacja pokazowych prac hydrograficznych z użyciem hydrograficznych systemów pomiarowych). Statek posiada na wyposażeniu między innymi  MBES Reson 7125, SSS EdgeTech 4200MP, SBP oraz wyposażenie wspierające MRU, SVP itp.  Wciągarki i windy hydrograficzne zlokalizowane są w specjalnym kontenerze instalowanym w części dziobowej. Dość ciekawie wygląda używany na statku system rolek pozwalających na bezpieczne opuszczanie do wody sprzętu pomiarowego. Pod względem nawigacyjnym załoga statku wykorzystuje system pozycjonowania DGPS/GPS-RTK oraz system ECDIS NS4000. Hydrografowie estońscy pracujący na tym statku (2 osoby) do opracowania danych pomiarowych z MBES wykorzystują własne oprogramowanie pozwalające na wykonywanie większości niezbędnych prac związanych z akwizycją, rejestracją i przetwarzaniem danych pomiarowych.

Skuteczność zastosowanego systemu „kadłub+kompensacja przechyłów” widać wyraźnie na załączonym filmiku zamieszczonym pod galerią zdjęć.

{gallery}aktualnosci/Estonia{/gallery}
 
{youtube}w2gmOBk7RPU{/youtube}