Co nowego na rynku sonarów?

Krótkie informacje dotyczące nowości w technice sonarowej.
DG, 07.04.2013
1.       Kanadyjska firma Kraken – informuje o wprowadzeniu sonaru opartego na technologii InSAS (Interferometric Synthetic Aperture Sonar) o nazwie AquaPix pracującego w zakresie częstotliwości 200-400kHz w trybie HD i głównie przeznaczonego do zainstalowania na pojazdach AUV i ROV. Dodatkowo firma ta poinformowała także o wprowadzeniu nowego oprogramowania o nazwie INSIGHT™ (INterferometricSas Imaging Georeferenced High-fidelity Toolbox), które pozwala na prowadzenie pełnych analiz sygnałów hydroakustycznych.

2.       Kandyjska firma Mesotech (Kongsberg) – poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego sonaru  serii 1171 – 600 przeznaczonego w głównej mierze na pojazdy ROV. Co ciekawe sonar ten ma możliwość pracy na jednej z następujących częstotliwości: 625 kHz, 675 kHz, 750 kHz and 800 kHz. Dodatkowo poinformowano o wprowadzeniu kolejnej wersji oprogramowania 5.21 do sonarów MS1000.

3.       Amerykańska firma Marine Sonic poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego sonaru holowanego o nazwie SeaScan ARC Explorer będącego konstrukcją opartą na sygnale CHIRP.

4.       Brytyjska firma Tritech poinformowała, że aktualnie dane sonarowe uzyskiwane z systemu StarFish 450, 452 i 990 mogą być przetwarzane bezpośrednio w oprogramowaniu firmy HYPACK, która opracowała dedykowane pakiety takie jak HYPACK SURVEY – umożliwiający planowanie operacji pomiarowych, pozycjonowanie oraz pracę z sonarem serii StarFish w trybie rzeczywistym wraz z określaniem parametrów wykrytych celów oraz HYPACK MAX zawierający dodatkowo opcję mozaikowania.

{gallery}aktualnosci/sonar_news{/gallery}