W środę 21. czerwca w Kołobrzegu odbyły się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii (World Hydrography Day, WHD 2017). Tegorocznym tematem przewodnim obchodów WHD jest hasło określone przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną:
„Kartowanie mórz, oceanów i szlaków żeglugowych – ważniejsze niż kiedykolwiek”
Po raz pierwszy obchody WHD odbyły się w Kołobrzegu, w Marinie Żeglarskiej a głównym organizatorem było m.in. Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej przy współpracy z Muzeum Oręża Polskiego, starostą i Zarządem Portu Morskiego Kołobrzeg, Urzędami Morskimi, Akademią Marynarki Wojennej, Stowarzyszeniem Hydrografów Morskich RP, Ligą Morską i Rzeczną (LMR), 3. Flotyllą Okrętów i 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża. W obchodach WHD 2017 wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP.
O godzinie 0900 nastąpiło oficjalne otwarcie okolicznościowej wystawy i prezentacja sprzętu hydrograficznego. Przy nabrzeżu szkolnym zacumowany był okręt hydrograficzny ORP Heweliusz z dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz trałowiec ORP Nakło. Jednostki te udostępniły swoje pokłady do zwiedzania dla mieszkańców Kołobrzegu i turystów. O godzinie 1000 rozpoczęła się w sali Marina Solna Kołobrzeg Konferencja okolicznościowa. Tematyka Konferencji obejmowała wiele ciekawych zagadnień związanych z hasłem przewodnim WHD 2017. Uczestnicy Konferencji mieli okazję poznać historię krajowych obchodów WHD, znaczenie współczesnej kartografii morskiej, wpływ elementów kartografii na wypadki morskie, proces produkcji papierowych i elektronicznych map nawigacyjnych, możliwości kształcenia przyszłych hydrografów i wiele innych interesujących zagadnień.
21 czerwca to dzień, który decyzją ONZ został ustanowiony jako Światowy Dzień Hydrografii – World Hydrography Day. Jest to wyraz uznania światowej społeczności dla pracy hydrografów morskich, których efekty pracy mają ogromne znaczenie dla bezpiecznej żeglugi statków i okrętów realizowanej po morzach i oceanach świata. Główną ideą jaka przyświecała tej inicjatywie, była chęć popularyzowania działalności Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej IHO wśród społeczeństw. W tym celu każdego roku definiowany jest temat przewodni obchodów mający przybliżyć zagadnienia związane z rolą służby hydrograficznej w gospodarce morskiej i systemie bezpieczeństwa morskiego na świecie. Warto nadmienić, że do tej pory wykonano pomiary batymetryczne na akwenach obejmujących zaledwie 10% wód światowego oceanu i na około 50% powierzchni wód przybrzeżnych. Głębokości pozostałych akwenów są jedynie szacowane lub niedostępne. Brak informacji o rzeczywistym ukształtowaniu dna morskiego i oceanicznego wpływa bezpośrednio na optymalne wyznaczanie szlaków żeglugowych, miejsc układania podwodnych kabli i rurociągów, rozwój i zarządzanie infrastrukturą przybrzeżną, prognozowanie skutków zjawisk naturalnych czy też zmiany prądów i klimatu oraz wiele innych aspektów naturalnego środowiska oceanicznego.